EĞİTİM-BİR-SEN’DE “ÖZ’E DÖNÜŞ PLATFORMU”NDAN MANİFESTO

Öz’e Dönüş Platformu Sözcülüğü tarafından sitemize gönderilen açıklama:

SENDİKALAR 12.12.2022, 22:37
EĞİTİM-BİR-SEN’DE “ÖZ’E DÖNÜŞ PLATFORMU”NDAN MANİFESTO

Allah (c.c.) Hud süresi 112’de “Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Beraberindeki tövbe edenler de dosdoğru olsunlar. Hak ve adalet ölçülerini aşmayın. Şüphesiz O, yaptıklarınızı hakkıyla görür” demektedir. Her kim ki hak ve adalet ölçülerini aşmışsa şüphesiz Rabbimize karşı gelmiştir. Hakkımıza el uzatmıştır. Bu manifesto dosdoğru olabilme adına bir tebliğdir.

Tarihsel olarak geriye baktığımızda sendikal mücadeleler neticesinde, çalışanlar için önemli düzeyde sayısız kazanım elde edildi. Bunları küçümsemiyor, aksine çok değerli buluyoruz. Ancak sendikamız içinde yaşanan süreçler göstermektedir ki güç zehirlemesi ile birlikte, makamın şehvetine ulaşma adına, tüm değerler ayaklar altına alınmaya başlanmış, beklentiler tüketilmiş, hayaller ve idealler hüsrana uğratılmıştır. Bazı kişiler ve onların destekçileri sendikal mücadelelerini hak ve adalet temelinde yapmak yerine pozisyonlarının muhafazasını önemser hale gelmişlerdir. Bu da sendikal hareketin varoluş nedenini ortadan kaldırmıştır. Bu durum bizleri zorunlu olarak bu manifestoyu yayınlamaya itmiştir. Çağrımız; insanı yaratılış, sendikayı da var oluş gayesine, kısaca “ÖZ”e dönmeye davettir.

Toprak kuşatınca ten kafesini

Yeni bir günedir bizim göçümüz

Kalkarız rüyadan uyanır gibi…

Rahmetli Mehmet Akif İnan’ın bu dizelerine kulak kesilip, “Kum! Fe Enzir” İlahi uyarısı ile yeniden “KALK VE UYAR” emrine icab edip, vazifemizi ifa etmek istedik.

Bu çağrımız kendi köklerinden bir kopuş değil, yeniden filizlenmedir. Tazelenmeye çağrıdır. Bu çağrımız bir ayrılık değildir. Kavgaya tutuşmaya da çağrı değildir. Tıpkı Mehmet Akif İnan’ın dediği gibi bir rüyadan uyanır gibi yeni güne başlama isteğidir. Bu yeni günde haksızlığa, adaletsizliğe yer yoktur. Bu yeni günde maddi ve manevi değerlerimize sonuna kadar sahip çıkma vardır. Bu yeni günde zalimlerin önünde diz çökülmeyecek, boyun eğilmeyecektir. Bu yeni günde “KUM” emri ile kıyama durulacaktır. Bu yeni günde kimse ötekileştirilmeyecektir. Bu yeni günde şerefli ve onurlu olmak makbul olacak, dürüstlükten taviz verilmeyecektir. Bu yeni günde hakikatin gür sesi kulakları sağır edercesine tüm toplumsal kesimlerde yankı bulacaktır. Bu yeni günde sendikal faaliyetler, kazanç kapısı olarak görülmeyecek, kul hakkının o ağır yükünü omuzlarında hissederek Allah rızası için yapılacaktır. Bu yeni günde siyasetin ya da başka otoritelerin payandası olunmayacaktır. Özgün, bağımsız, haklı mücadelesinden ve üyesinden gücünü alan, yönlendirilen değil, yön veren sendika olacaktır. Bu yeni günde hakikatin gür sesi olunacaktır. Bu yeni günde doğrular söylenecek, dosdoğrularla yol yürünecektir. Bu yeni günde hem Nuri Pakdil’in tavır ve duruş adamlığında, hem de Sezai Karakoç’un mütevaziliğinde sırtını yaslayabileceğin dostluklar olacaktır. Kuyunun dibi görünse de Hakikatin Yusufları olacağız. Yanlışlara karşı seslerimizi birleştirip gür seda olurken; sözlerimizin, kelimelerimizin ve cümlelerimizin derinliğini, sesimizin gölgelemesine müsaade etmeyeceğiz. Sorunlara karşı sağır dilsiz kesilmeyip, sırtımızı değil, yüzümüzü döneceğiz. Haklarımızı sonuna kadar savunurken sorumluluklarımızı asla unutmayacağız. Hakikatin dillendirilmesinde sayıca azlığın ehemmiyetsiz olduğuna inanarak, sayıca daha güçlü olan zulmün yıkılmaz sanılan kalelerini yıkacağız. Sadece bir devrin değil, tüm devirlerin vicdanı olacağız. Zor diye kaçıp ideallerini geçmişte bırakma yerine, zor olsa da ilkeli kalıp sonsuzluğun mücadelesini vereceğiz. Sıradanlaşan, formal yarışlar içerisinde boğulmayıp, koşu bittikten sonra da koşmaya devam edeceğiz. Yolda yürüdüğümüz için, asfaltı eleştirme hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. İşimizin hilelerini değil, inceliklerini bilip, hilebazlık ve pusu kurma yerine mertçe çarpışmayı benimseyeceğiz. Zamanın değiştirdiği ya da zamana ayak uyduran yerine, zamanı değiştiren, zamana sahip olanlar olacağız. Varlığımızı popülizmde değil, kadim değerlerimizde arayacağız. Algı ile aldatma yerine, gerçek ile yüzleşmeyi tercih edeceğiz. Nihayetinde; dış görünüşe, kabuğa, kavuğa, makama, kürsüye değil, kaliteye, çekirdeğe, ÖZ’e sahip olmaya çalışacağız. Bu rüyamız bizim. Bu uğurda bu yeni güne ulaşmak için kıyama kalkıyor, çağrıda bulunuyoruz.

Ey bu rüyayı bizimle paylaşanlar! Ey bu uğurda yeni güne uyanmak isteyenler! Değerli kardeşim, yeni günün rüyasını kuran sen! Eğer bu ilkeleri unutursan yeniden en başa döneceğiz. Hem de iki kez yenilmiş olarak. İlk yenilgimiz bu rüyanın gerçekleşmesinin engellenmesi ikincisi ise şu an içinde bulunduğumuz yozlaşmanın verdiği yenilgi. Ama bu manifesto yeniden dirilişe, Türkiye Yüzyılını inşaya ve gelecek nesillerimizi değerlerimiz ve rüyalarımızla zenginleştirmeye bir çağrıdır.

Çağrımızda; temsil ettiklerinin arkasında duran ve onların haklarını savunan, üyenin derdiyle dertlenen; herkesin sustuğu yerde biz varız diyebilen; milli, manevi, ahlaki değerleri taşıyan/ savunan; hakka, hukuka riayet eden, seviyeli, ilkeli bir duruşu olan; otoriteye karşı durabilen, direnen; rant kapısı haline gelmeyen, şaibelerle anılmayan, toplum tarafından inanılan, saygı duyulan, kabul gören, tüm camiayı kucaklayan, kutuplaştırmayan, ötekileştirmeyen, şeffaf ve dürüst bir yönetimle temsil edilen; eylemselliğin ve eylemin içinde olan; siyasetten güç alan değil, siyasete yön veren; her türlü vesayete karşı olan; delege ve doğal delege saçmalıklarının olmadığı, doğrudan seçimi uygulayabilen; sendikanın maddi kazanç kapısı olarak görülmediği şeffaf bir mali yönetim anlayışına sahip, iç denetimi güçlü olan; belli çıkar gruplarının güdümünde olmayan, neye mal olursa olsun yöneticileri doğruyu haykırmaktan çekinmeyen, edilgen, sözün siyasetini hadım eden ve sendikal olmayan dilin terk edilerek; sözün iktidarını hakim kılacak bir dili kullanan, güven veren, adaleti temsil ettiğinden emin olunan bir sendika vaadi vardır. Böyle bir sendikacılık anlayışının yeniden canlandırılacağını umduğumuz için yeni bir misyonla, “ÖZ”e Dönüş Platformu olarak yola çıkıyoruz.

Yeise düşmeyeceğiz. Ümit Kaynağı olacağız. Bunun için Mehmet Akif Ersoy’ un şu dizeleri her daim aklımızda olacak.

Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak

Alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak.

Gamı-tasayı bırak, iraden canlı ise!

Ümit kaynağı ol, olabilirsen herkese!

Bu dizelerden yola çıkarak kendimizi her daim sendikal mücadeleye adamak asıl çabamız olacaktır. Aynı zamanda gelecek vizyonumuzun temelini oluşturan Mehmet Akif İnan’ın ilk kongredeki şu çağrısını da daima düstur edineceğiz:

“Hangi düşüncede, hangi fikir kampı içerisinde olursa olsun onun bir insan olarak kabul edilmesi lazım ve inancından dolayı horlanmaması, kınanmaması, ayrı muamelelere tabi tutulmaması lazımdı. İsterse benim inancımın tam zıddı olsun. Ben ona hakkı hayat tanınmasının da kavgacısıyım.”

Bu kapsamda Mehmet Akif İnan’ın özgürlükçü anlayışını sahipleniyoruz. Sendikal alandaki rakiplerini tahakküm altına alarak boğmaya, tekelleşmeye yönelik doğrudan ya da dolaylı her türlü girişimi vesayetçi sendikacılık olarak görüyor ve reddediyoruz.

Hüsranın ötesinde felakete doğru evrilen sendikal yapıya karşı; Bizler Hakk’ı ve Sabrı tavsiye edenler olacağız. Bunu yaparken kardeşlik hukukunun kurallarını işleteceğiz. Bize karşı sözü olanlardan da aynı hukuk çerçevesinde hassasiyet bekleyeceğiz. İnsan onurunu, Müslüman kimliğini, çalışanın Hakk’ını, eğitimcilerin toplumsal kariyerini korumada lokomotif güç olmak için Bismillah diyoruz. Sizleri de arkamızda ya da önümüzde değil yanımızda görmek istiyoruz. Öze dönüşün ve yeniden dirilişin vakti gelmiştir.

ÖZ’E DÖNÜŞ PLATFORMU

Yorumlar (5)
Muallim 13 ay önce
Hangi öze dönüş yüzde elli iki oy alan cumhurbaşkanını seçebiliyoruz maalesef sendikamızda hadi genel başkanı geçtim il başkanını ilçe başkanını hatta delegeyi bile seçemedim nasıl bir öze dönüş
Onun bunun adamı değilim. 13 ay önce
Yanınızda değiliz olmayacağız bıktık bu küskünlerin sosyal medya üzerinden sendikaya verdigi zarardan.Ben varsam hersey etik,ahlaki,vicdani ben yoksam o kötü bu kötü...Adaysanız arayın üst delegeleri gidin yanlarına anlatın ne kötüyse. Sosyal medyadan bu işi yapan bir kere teşkilatçılığı bilmiyor bir de sendika mı yönetecek.
Metin ÖZEL 13 ay önce
Üç kuralını delegelerin üyelerin çoğunluğunun istememesine rağmen Ali Cengiz oyunları ile kaldırmayı hangi ahlakla açıklayacaksınız.
Öğretmeni açlık sınırında yaşarken sendikayı saltana merkezine getirenlere bir sözümüz de olacak mı? Sendika yöneticilerine alkış tutanlar yoksa sizlerde nemalandığınız için alkış tutanlar dan mısınız.
Eskilerden 13 ay önce
Bu öze dönüşün Reisi kim olacak?
Savaş Doğan 13 ay önce
Beklenen gün geldi. Doğru yoldan ayrılmayanlara ve doğru yolu bulmak isteyenlere hayırlı olsun
Günün Anketi Tümü
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Ne Kadar Olmalıdır?
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Ne Kadar Olmalıdır?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 14 37
2. Galatasaray 14 37
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 14 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 15 36
2. Liverpool 15 34
3. Aston Villa 15 32
4. M.City 15 30
5. Tottenham 14 27
6. M. United 15 27
7. Newcastle 14 26
8. Brighton 15 25
9. West Ham United 14 21
10. Chelsea 15 19
11. Brentford 15 19
12. Fulham 15 18
13. Wolves 15 18
14. Crystal Palace 15 16
15. Bournemouth 15 16
16. Nottingham Forest 15 13
17. Luton Town 15 9
18. Everton 14 7
19. Burnley 15 7
20. Sheffield United 15 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Las Palmas 15 21
9. Valencia 15 19
10. Getafe 15 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Cadiz 15 12
17. Mallorca 15 11
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4