Eğitim Neferleri Yardıma Koşuyor

Türkiye’yi yasa boğan depremin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullar, üniversiteler, öğretmenler ve öğrencilerden oluşan eğitimin tüm neferleri, bölgeye yardım için el ele verdi.

EĞİTİM 10.02.2023, 08:08
Eğitim Neferleri Yardıma Koşuyor

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başta olmak üzere tüm eğitim kurumları yardım için seferber oldu. Üniversiteler ve okullar kapılarını depremzedelere açarken arama kurtarma ve tıbbi yardım çalışmalarına destek vermek için ekipler deprem bölgesine koştu. Gidemeyenler ise bulundukları şehirlerde ayni ve nakdi yardım kampanyaları, kan bağışı, kayıp ihbar hattı, depremzede öğrenciler ve ailelerine psikososyal destek, refakatçisi olmayan çocuklar için yardım gibi çalışmalar başlattı.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) verdiği bilgilere göre depremin etkilediği 10 ilde 17, 12 ilde 27 olmak üzere toplam 44 üniversitede depremzedelere hizmet veriliyor; 24 saat sıcak yemek ve içecek dağıtılıyor. Üniversitelerin sağlık personeli ve gerekli ekipmanlar bölgeye sevk edilirken öğrenci kulüpleri ve uzman öğretim elemanları arama kurtarma çalışmalarına katılmak amacıyla deprem bölgesine gitti. YÖK’ün açıklamasına göre Hatay’a ulaşan Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı, milli dağcı Çetin Bayram’ın başında bulunduğu ekip 24 saatte 7 hayat kurtardı. Üniversitelerdeki diğer çalışmalar şöyle:

Öğrenimleri yarıda kalmayacak

Ankara Üniversitesi’nde deprem bölgesindeki üniversitelerde öğrenim görenlere özel öğrencilik taleplerinde kolaylık sağlanacak. Ayrıca refakatçisi olmayan çocuklar için çalışma başlatıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde deprem bölgesindeki tüm öğrencilerle iletişim için Deprem İhbar Formu oluşturuldu. İnşaat ve Mimarlık fakültelerindeki uzmanlardan oluşan ekip, hasar tespiti için bölgeye gitti. 

Akdeniz Üniversitesi ihtiyaçları belirlemek için Deprem İhbar Formu oluşturdu ve yardım kampanyası başlattı. İki personelle birlikte bir itfaiye aracı da bölgeye yönlendirildi.

Öğrenciler kolileri hazırladı

Depremden etkilenen bölgelere ulaştırmak için hızlı ve koordineli bir şekilde hareket eden çoğu üniversitede yardım kampanyaları düzenleniyor. Bu kapsamda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) deprem bölgesine gönderilmek üzere ayni yardımlar için stant açıldı. İTÜ’lü deprem ve afet uzmanları teknik destek için bölgeye giderken depremden etkilenen İTÜ mensuplarıyla iletişim için kriz masası kuruldu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de Gönüllülük Kulübü ile hazırlanan ihtiyaç listesi ilan edilerek yardımlar toplanmaya başlandı. Yeditepe Üniversitesi’nde de gönüllü öğrenciler tarafından yardım kolileri hazırlanıyor.

Kan bağışı yapılıyor

Deprem bölgesindeki yaralılar için kan bağışı yapmak hayati önem taşıyor. Bu konuda da adım atan üniversiteler Kızılay’ın yönetiminde kan bağışlarını kabul ediyor. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük binasında depremzedeler için kan bağışı kampanyası düzenleniyor. Kızılay, bugün saat 10.00 itibarıyla Rektörlük giriş alanında kan bağışlarını kabul etmeye devam ediyor.

Bartın'da meslek lisesi öğrenci ve öğretmenleri depremzedeler için soba yapıyor

Bartın'da öğrenci ve öğretmenler, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşların yaralarının sarılmasına yönelik çalışmalara katkı sunmak amacıyla soba yapıyor.

Bartın'da vatandaşların yanı sıra öğretmen ve öğrenciler de Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremden etkilenenlere yardımcı olmak için imkanlarını seferber ediyor.

Bartın Mesleki Eğitim Merkezi ve Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Bartın Organize Sanayi Bölgesi ve sanayi sitesindeki esnaflardan aldıkları variller ile depremzedelerin ve arama kurtarma ekiplerinin ısınma ihtiyacını gidermek üzere sokak sobası üretimi yapıyor.

Okul atölyelerinde hummalı bir çalışmayla üretilen sokak sobaları, deprem bölgesine ulaştırılmak üzere gönderilecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, gazetecilere, deprem bölgesinde doğalgaz kesintisi nedeniyle en büyük ihtiyaçlardan birinin ısınma sorunu olduğunu söyledi.

Kendilerinin de bu amaçla varil sobası yaptıklarını ifade eden Acar, "Variller kesilip içine ızgara yapılıyor. Arkadaşlarımız hummalı bir çalışmayla 24 saat gibi kısa bir sürede 130 sobanın yapımını tamamladılar. Bu sobaları inşallah bugün deprem bölgesine göndereceğiz." dedi.

İstanbul'daki üniversitelerden deprem bölgesine yardım eli

İstanbul'daki çok sayıda üniversite, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından yürütülen çalışmalara destek vererek, dayanışma örneği sergiliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü koordinasyonunda, üniversitenin Davutpaşa yerleşkesindeki Kızılay Güngören Şubesi desteğiyle başlatılan yardım kampanyasında, bölgedeki depremzedelere 22 tır ihtiyaç malzemesi gönderildi.

Rektörlüğün işbirliğiyle Kızılay Güngören Şubesi'ne yapılan nakdi bağış ise öğrenciler, çalışanlar, kurum ve kuruluşlar ile iş insanlarının destekleriyle 22 milyon lirayı aştı.

Üniversitede, yurt dışından gelen kurtarma ekiplerine tercümanlık yapılması için de çevrim içi tercümanlık grubu kuruldu.

Boğaziçi Üniversitesi'nden 22 kişilik ekip, depremin ikinci günü afet bölgesine gitti. Yardım malzemeleriyle bölgeye gönderilen iki midibüs, yapılan planlamayla depremzede öğrenciler ve ailelerini İstanbul'a getirecek.

Bir yardım tırı da Adıyaman'a ulaşmak üzere Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'ten yola çıktı.

İstanbul Üniversitesi, vatandaşların Topkapı Afet Yardım Toplama Çadırı'na getirdikleri ihtiyaç malzemelerinin AFAD ve Fatih Belediyesi işbirliğinde bölgeye gönderildiğini duyurdu.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri, üniversitenin Afet ve Acil Durum Arama-Kurtarma Birimi Koordinatörlüğü çalışanları ve gönüllülerden oluşan 19 kişilik ekip, AFAD koordinasyonunda arama-kurtarma çalışmalarına katılmak ve incelemeler yapmak üzere deprem bölgesine intikal etti.

Öte yandan, üniversite tarafından başlatılan kampanya kapsamında Avcılar Yerleşkesi Öğrenci Kültür Merkezi, Büyükçekmece Yerleşkesi Kampüs Koordinatörlüğü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkçe Tıp Binası yardım toplama merkezleri olarak belirlendi. Bu merkezlerden ilk etapta iki tır insani yardım malzemesi bölgeye gönderildi.

Marmara Üniversitesi'nden 15 bin 300 koli yardım malzemesi

Marmara Üniversitesi'ndeki 220 öğrenci kulübü, rektörlüğün de teşvikiyle yürüttükleri kampanyada 15 bin 300 kolilik insani yardım malzemesine ulaştı.

Temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardımlar, 9 kamyonla deprem bölgesine gönderilmek üzere İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Üniversite personelinden ve Sivil Savunma Kulübü öğrencilerinden oluşan 20 kişilik Marmara Üniversitesi Arama-Kurtarma Timi ise depremin ilk gününde arama-kurtarma ve yardım faaliyetlerinde bulunmak üzere Hatay'a gitti.

Depremden etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak için koordineli bir şekilde hareket eden İstanbul Teknik Üniversitesi, bugüne dek bölgeye üç tır insani yardım malzemesi gönderdi.

İstanbul Medipol Üniversitesi'ndeki yardım organizasyonunda ayrıştırma, paketleme, taşıma işlerinde 300'ü aşkın öğrenci ve 100'ü aşkın personel görev aldı.

Jeneratör, gıda kolisi, hijyen seti, bebek ürünleri, giysi, ısıtıcı ürünler ve barınma malzemelerinden oluşan yardımlar, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu vasıtasıyla 2 tır olarak Kahramanmaraş ve Hatay'a doğru yola çıktı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesi'nde görev yapan doktorlardan oluşan 100 kişilik gönüllü yardım ekibi bölgede çalışırken, üniversitenin kütüphane binası otoparkında AFAD ve Kızılay ile ortak yardım kampanyası düzenleniyor.

İbn Haldun Üniversitesi'nde ise AFAD ve Kızılay işbirliğiyle başlatılan yardım kampanyasında, öğrencilerden oluşan 150 kişilik gönüllü ekibin paketlediği 1 tır yardım malzemesi, Başakşehir Belediyesi koordinesinde depremden yaklaşık 40 saat sonra bölgeye gönderildi.

Üniversitede, bölgede gönüllü olarak psikolojik destek vermek isteyenler için çevrim içi "Ruh sağlığı profesyonelleri için deprem ve psikolojik destek" eğitimi verildi.

İstinye Üniversitesi ise AKUT işbirliğiyle gerçekleştirilen yardım kampanyasında 145 kolilik desteği, üniversitenin Topkapı ve Vadi yerleşkelerinde öğrencilerin katılımıyla hazırlayıp bölgeye gönderdi.

Üsküdar Üniversitesi de bin kolilik ihtiyaç malzemesini taşıyan 5 otobüsü Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın İstanbul'da oluşturduğu yardım toplama noktasına teslim etti. Üniversite ayrıca doktorları taşıyacak uçakla, 18 koli tıbbi malzeme gönderdi.

Altınbaş Üniversitesi, battaniye, kışlık mont, çocuk kıyafeti, hijyen malzemesi, gıda paketi, bebek maması, jeneratör ve jeneratör yakıtından oluşan ilk tırı bölgeye sevk etti.

İstanbul Atlas Üniversitesi, bölgede bulunan 19 öğrencisiyle bire bir iletişim sağlarken, temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 1 tır ve 6 aracı bölgeye yönlendirdi.

Üniversitede görev yapan akademisyenler ve öğrenci temsilcilerinden oluşan 41 gönüllü ise bölgedeki depremzedelere yardım ediyor.

İlkokul öğrencisi harçlıklarını "Geçmiş olsun Türkiye'm" notuyla gönderdi

Edirne Mimar Sinan Spor Salonu'na ailesiyle gelen minik öğrenci, duygularını aktardığı not kağıdı ve harçlığını koyduğu zarfı görevlilere teslim etti.

Yardımsever öğrenci not kağıdına, "Bütün yaralılar için geçmiş olsun. Bütün aileler birbirine kavuşsun inşallah. Geçmiş olsun Türkiye'm" satırlarını yazdı.

İlkokul 3. sınıf öğrencisi Eslem Elmas, depremden etkilenenlere yardım etmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Herkesin bir an önce sağlığına kavuşmasını dileyen Elmas, "Biriktirdiğim harçlıklarımı depremden etkilenenlere gönderiyorum. Onlara yardım etmek istiyorum. Biz Edirne'den onlara yardım gönderiyoruz, herkes yardım etsin." dedi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Ne Kadar Olmalıdır?
Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği Ne Kadar Olmalıdır?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 06:29
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 34
2. Galatasaray 13 34
3. Beşiktaş 13 25
4. A.Demirspor 13 23
5. Trabzonspor 13 23
6. Kayserispor 13 23
7. Antalyaspor 13 19
8. Kasımpasa 13 18
9. Rizespor 13 18
10. Hatayspor 13 17
11. Ankaragücü 13 16
12. Sivasspor 13 15
13. Gaziantep FK 13 15
14. Karagümrük 13 14
15. Konyaspor 13 13
16. Pendikspor 13 13
17. Başakşehir 13 12
18. Alanyaspor 13 10
19. Samsunspor 13 8
20. İstanbulspor 13 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 13 33
2. Kocaelispor 13 29
3. Bandırmaspor 13 25
4. Göztepe 13 23
5. Gençlerbirliği 13 23
6. Bodrumspor 13 21
7. Sakaryaspor 13 20
8. Keçiörengücü 13 19
9. Ahlatçı Çorum FK 13 17
10. Erzurumspor 13 17
11. Boluspor 13 16
12. Adanaspor 13 15
13. Manisa FK 13 14
14. Şanlıurfaspor 13 14
15. Ümraniye 13 12
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 13 11
18. Giresunspor 13 9
19. Altay 13 5
Takımlar O P
1. Arsenal 13 30
2. M.City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. Aston Villa 13 28
5. Tottenham 13 26
6. M. United 13 24
7. Newcastle 13 23
8. Brighton 13 22
9. West Ham United 13 20
10. Chelsea 13 16
11. Brentford 13 16
12. Wolves 13 15
13. Crystal Palace 13 15
14. Fulham 13 15
15. Nottingham Forest 13 13
16. Bournemouth 13 12
17. Luton Town 13 9
18. Sheffield United 13 5
19. Everton 13 4
20. Burnley 13 4
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 35
2. Girona 14 35
3. Atletico Madrid 13 31
4. Barcelona 14 31
5. Athletic Bilbao 14 25
6. Real Sociedad 14 25
7. Real Betis 14 24
8. Getafe 14 19
9. Valencia 14 19
10. Rayo Vallecano 14 19
11. Las Palmas 14 18
12. Villarreal 14 15
13. Deportivo Alaves 14 15
14. Osasuna 14 14
15. Sevilla 13 12
16. Cadiz 13 10
17. Mallorca 13 9
18. Celta Vigo 14 8
19. Granada 14 7
20. Almeria 14 3